Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

7 października w Nowej Izbie Poselskiej, w ramach kursu doskonalącego dla nauczycieli, przygotowanego przez WCIES i Zamek Królewski, teatr Atlantis zaprezentował spektakl Ploteczki spod Blachy, na podstawie Pamiętników Anny Marii z Tyszkiewiczów I voto Potockiej, II voto Dunin-Wąsowiczowej. Sławomir Kosim z Zamku Królewskiego poprowadził świetne seminarium poświęcone wizytom Napoleona Bonaparte w Warszawie. Barbara Czepik doradca metodyczny WCIES, przedstawiła sposoby wykorzystania dramy w nauczaniu historii.
Na pierwszym spotkaniu 23 września, po znakomitym wykładzie Daniela Artymowskiego
o początkach kariery Napoleona, fascynacji zabytkami Egiptu, pobycie i walce armii francuskiej pod piramidami, Marta Zdańkowska, kurator wystawy Napoleon i sztuka, poprowadziła nauczycieli
po fascynującej wystawie.
Wystawa prezentuje imponujące osiągnięcia Francji w dziedzinie sztuki, mającej swoje odrębne, charakterystyczne cechy, które zgodnie nazwano w Europie ,,stylem cesarstwa”. Atrakcję wystawy stanowią meble François-Honoré Jacoba-Desmaltera, wyposażenie cesarskich pałaców, w tym biurko samego Napoleona oraz fotele z buduaru cesarzowej Józefiny, które zaprezentowano na tle wielobarwnych, bogato zdobionych tkanin Camille’a Pernona. Sensację nauczycieli, wzbudziły pantofelki i suknia cesarzowej Józefiny, garnitur biżuterii Marii Luizy oraz serwis egipski, z którego kawę pijał Bonaparte.
Wystawa została wzbogacona o obiekty z kolekcji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Fundacji Zbiorów im. Ciechanowieckich. Wspaniałą ekspozycję uzupełniają dzieła sztuki francuskiej nabywane lub zamawiane przez rody Krasińskich, czy Potockich. Wszystkie, niezwykłe eksponaty tworzą pasjonującą opowieść o tym, jak różnorodna i niekiedy zaskakująca, była sztuka powstała pod napoleońskimi auspicjami. Przez sztukę, którą sam kreował, Napoleon budował swój mit. Jednocześnie, wyznaczając ramy ówcześnie obowiązującego „dobrego smaku”.
Napoleon Bonaparte trzykrotnie gościł we wnętrzach Zamku Królewskiego w Warszawie. Polakom cesarz jawił się jako odnowiciel państwa - Księstwa Warszawskiego. Jego wizyty w Warszawie wzbudzały wielkie nadzieje na odzyskanie niepodległości.
Serdecznie zapraszamy chętnych nauczycieli na kolejne zajęcia, które odbędą się 21 października, będą poświecone faktom i mitom Cesarskiej koronacji Napoleona, opowiadać będzie Marta Zdańkowska, pracownik Zamku Królewskiego, kurator wystawy Napoleon i sztuka.
Barbara Czepik

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

fot. Anna Jernat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz