Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Ogólnopolskie seminarium wyjazdowe IPN z cyklu: Zagłada Żydów

Barbara Czepik
13 marca 2016 r. grupa nauczycieli udała się do Sobiboru i Trawnik na pierwsze ogólnopolskie, wyjazdowe seminarium IPN z cyklu: Zagłada Żydów. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz hitlerowski obóz w Trawnikach. Symboliczny kopiec  jest miejscem upamiętnienia ofiar, które zginęły w Sobiborze. Informacji dostarczają tablice poświęcone historii obozu. Na fotografiach upamiętniono ofiary oraz historię powstania w obozie 14 października 1943r. Fotografie przedstawiają fragmenty mienia odkryte podczas prac archeologicznych m.in. zawieszkę Lei Judith de la Penha, urodzonej 11 maja 1937r. w Amsterdamie. W Sobiborze stoi dobrze zachowany dom komendanta obozu. II wojnę przeżyło około 60 uczestników powstania i uciekinierów z obozu. Po wojnie większość z nich wyemigrowała do USA i Izraela. Aktualnie powstał plan budowy Muzeum upamiętniającego ofiary.
W Trawnikach nauczyciele obejrzeli miejsce obozu, pomnik poświęcony pomordowanym w Trawnikach w latach 1939–1944. Płytę upamiętniającą mord około 10 tys. Żydów, 3 listopada 1943r. oraz mural przedstawiający kopię grafiki więźnia, Josefa Richtera przedstawiającą francuskie Żydówki w obozie pracy w Trawnikach.

Rampa w Sobiborze
fot. Barbara Czepik 

Dom komendanta obozu w Sobiborze
fot. Barbara Czepik 

Murale w miejscu dawnego obozu pracy w Trawnikach
fot. Barbara Czepik 
Aleja upamiętnienia ofiar obozu zagłady w Sobiborze
fot. Barbara Czepik 
Jeden z kamieni wzdłuż alei upamiętnienia w Sobiborze


Mural w miejscu dawnego obozu pracy w Trawnikach
fot. Barbara Czepik 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz