Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Konferencja metodyczna 22 IX 2015 r.

... Z powodu remontu siedziby WCIES, gościny udzieliło nam zaprzyjaźnione Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, ul. Marszałkowska 21.

Nauczycieli,  powitała pani Wiesława Młynarczyk – naczelnik CE IPN „Przystanek Historia”.

Nauczyciele wysłuchali wystąpień ekspertów OKE: Wandy Królikowskiej i Sylwii Derdy, które przedstawiły analizę egzaminu maturalnego i  gimnazjalnego  z historii i WOS. Ekspertki OKE udzieliły nauczycielom wskazówek do dalszej pracy z uczniami pod kątem przygotowania do egzaminów zewnętrznych.

Pan prof. Wojciech Roszkowski, wygłosił wykład inauguracyjny: O korzyściach płynących z nauki historii.

Pani Zofia Kozłowska zachęcała nauczycieli do udziału w Olimpiadzie historycznej, podała przykłady wybitnych historyków laureatów olimpiady  jak pan prof. A. Friszke.

Pani Bożena Pysiewicz,  zastępca kierownika Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, opowiedziała o  programie całorocznego kursu doskonalącego: Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach, przygotowanego dla nauczycieli przez doradców metodycznych WCIES, we współpracy z pracownikami Działu Edukacji Muzeum oraz przedstawiła interesującą ofertę edukacji muzealnej dla szkół.

Pani Anna Ziarkowska, kierownik Działu Edukacji  Domu Spotkań z Historią,  przedstawiła atrakcyjną ofertę edukacyjną DSH. Zaprosiła nauczycieli na seminarium metodyczne Portrety Sprawiedliwych w WCIES 26,10. , przypomniała także szczegóły konkursu Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX w.

Pan Paweł Tyszka kierownik Działu Oświatowego  Zamku Królewskiego, zapowiedział obchody 200. lecia obrad Kongresu Wiedeńskiego oraz kurs doskonalący: Napoleon i sztuka empiru, przygotowany wspólnie przez doradców metodycznych WCIES i Dział Oświatowy  Zamku Królewskiego. Po bardzo udanych kursach : Europa Jagellonica 1386-1572,  Wersal Marii Leszczyńskiej i Republika marzeń Stanisława Augusta,   to kolejny wspólny projekt WCIES i Zamku Królewskiego z wielkim pożytkiem dla nauczycieli, nie tylko historyków.
Pan Marek Maksymczak   z Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zachęcił nauczycieli do skorzystania z oferty zajęć muzealnych w Łazienkach.
Licznie zgromadzeni na konferencji nauczyciele bardzo liczą na korzyści z integracji i współpracy WCIES z lokalnym środowiskiem, instytucjami kultury i placówkami wychowania pozaszkolnego.

Szeroko rozumiana promocja oferty placówek edukacji pozaszkolnej jest dobrą okazją do poszerzenia i uzupełnienia oferty edukacyjnej szkoły. Nauczyciele mają świadomość możliwości wykorzystania różnych przestrzeni kultury i nauki do realizacji zajęć z uczniami, zgodnie z tegorocznym priorytetem MEN, który ogłosił bieżący rok szkolny Rokiem Otwartej Szkoły.

Barbara Czepik

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Mariusz Szczodry

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz