Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Kurs Od legendy Polin .... podsumowanie


23 kwietnia 2014 r., w Sali Turkusowej Muzeum Historii Żydów Polskich, zakończył się kurs doskonalący: „Od legendy Polin do Wolnej Polski … czyli jak uczyć o historii i kulturze Żydów polskich? Obecność społeczności żydowskiej w Polsce przez tysiąclecia”, zorganizowany przez WCIES i MHŻP. Zajęcia trwały od października 2013 r. do kwietnia 2014 r. W kursie uczestniczyło 71 nauczycieli, z których 33 otrzymało zaświadczenia o doskonaleniu, po spełnieniu warunku 80 % obecności.

Podczas kursu wykłady wygłosili: prof. Barbara Kirschemblatt - Gimblet, prof. Barbara Engelking, rabini: Joel Chaim Nowicki i Tyson Herberger. Wykładowcy mówili z wielką pasją i zaangażowaniem, cierpliwie wyjaśnili, odpowiadali na bardzo wiele, czasami niełatwych pytań. Pani Renata Piątkowska przedstawiła literaturę i sztukę Żydów polskich na przestrzeni dziejów. Pan Piotr Kowalik omówił obrzędowość judaizmu oraz rytm życia religijnego Żyda, jego kalendarz i święta. Panie Joanna Król i Klara Jackl, przedstawiły założenia wystawy Sprawiedliwi. O wystawie Biografie Rzeczy, opowiedziała i oprowadziła uczestników pani Zofia Mioduszewska. Sztukę synagogalną, architekturę synagog, wyposażenie i malowidła w synagogach fascynująco przedstawiła pani Monika Krajewska, która dodatkowo nauczyła uczestników wycinać symbole żydowskie, co nie było zadaniem łatwym. O sekretach kuchni żydowskiej i wpływie religii na życie codzienne, opowiedział niezwykle barwnie i smacznie pan Tomasz Krakowski. Z kolei problem nowoczesnego antysemityzmu i obecność antysemityzmu w piłce nożnej z zaangażowaniem prawdziwego kibica, omówił pan Maciej Kozłowski. 

Pan Arkadiusz Walczak, dyrektor WCIES, opowiedział o tematyce żydowskiej w filmie, wskazał, które obrazy warto pokazać i jak je omawiać z uczniami?. Zainspirował uczestników do wykorzystania filmów na lekcjach. Specjalistka od tematyki żydowskiej po wojnie na Dolnym Śląsku, pani Kamila Dąbrowska bardzo szczegółowo przedstawiła powojenne fale emigracyjne i ich skutki. Opowiedziała także o swoich pobytach w Izraelu i obecnym życiu codziennym w tym kraju. 
Wszyscy uczestnicy wyrazili wysokie uznanie dla wykładowców oraz organizatorów szkolenia. Nauczyciele przychodzili po lekcjach na Anielewicza 6, żeby zdobyć wiedzę od ekspertów, niedostępną w innych źródłach. Pieczołowicie notowali i słuchali z zainteresowaniem. Obejrzeli trzy wystawy czasowe, a pani Monika Koszyńska fantastycznie poprowadziła uczestników po wszystkich zakątkach wspaniałego gmachu, który stał się dzięki temu może mniejszy, ale bliższy….

Serdecznie dziękuję w imieniu uczestników wszystkim wykładowcom, pani Monice Koszyńskiej Głównej Specjalistce ds. Edukacji w Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pani Magdalenie Utrackiej, Specjalistce ds. Edukacji za owocną współpracę.
fot. Alicja Szulc

fot. Alicja Szulc

fot. Alicja Szulc



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz