Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Cudzoziemcy w Warszawie

Barbara Czepik
14.11. 2016 w siedzibie DSH, ul Karowa 20 odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli: Cudzoziemcy w Warszawie;
Celem warsztatów było dostarczenie nauczycielom nowoczesnego narzędzia dydaktycznego do realizacji lekcji i projektów dotyczących wielokulturowości, a także zachęcenie ich do czynnego zaangażowania się w projekty związane ze społecznością niemieckiego pochodzenia w Warszawie. Uświadomienie wielokulturowych tradycji Warszawy na przykładzie mieszkającej tu w przeszłości i ważnej dla rozwoju miasta społeczności niemieckiej.

W świadomości współczesnych warszawian zatarło się poczucie, że Warszawa od samego zarania była miastem zróżnicowanym kulturowo i etnicznie. Hasło wielokulturowa Warszawa wywołuje zazwyczaj skojarzenie z mieszkającymi tu przed wojną Żydami, natomiast kiedy mówimy;Niemcy w Warszawie; automatycznie pojawiają się skojarzenia z II wojną światową. Przez lata zapominano o ważnej dla miasta społeczności warszawskich Niemców. Tymczasem niemieckie rodziny przybywające do Warszawy szybko polonizowały się, włączały w życie gospodarcze, kulturalne i społeczne miasta.
Podczas warsztatów pokazaliśmy nauczycielom wkład warszawian niemieckiego pochodzenia w rozwój miasta. Losy warszawskich rodów niemieckiego pochodzenia, ich dorobek oraz proces stopniowej, dobrowolnej asymilacji tych rodzin, których członkowie zapisali piękną kartę solidarności z polskimi aspiracjami narodowymi.

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz