Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Inspiracje z Królikarni

Barbara Czepik

16., 17 marca 2016 w ramach kursu doskonalącego: Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach odbyły się warsztaty w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Podczas dwóch dni zajęć nauczyciele wysłuchali wykładów o historii Królikarni oraz zapoznali się najważniejszą częścią zbiorów Muzeum Rzeźby w Królikarni. Obejrzeli fragmenty filmów: Eroica, A. Munka, filmy Zofii Chomętowskiej,kuzynki przedwojennej właścicielki Królikarni Marty Krasińskiej oraz Polskiej Kroniki Filmowej z Królikarnią w tle. W części warsztatowej nauczyciele ćwiczyli umiejętność opisywania z wykorzystaniem różnych zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu, smaku czy zapachu. Dowiedzieli się w jaki sposób zmysły mogą być pomocne w zapamiętywaniu oraz interpretowaniu informacji. Na zakończenie odbyły się warsztaty pt. „Forma otwarta”. W trakcie których uczestnicy kursu przyjrzeli się idei pomników i zagospodarowywaniu przestrzeni publicznej miasta.

Królikarnia... piękne miejsce, czyli trochę historii

W zabytkowym parku, podobnie jak w całej Królikarni historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów urządzono Park Rzeźby, z kolekcją wybranych prac z bogatej kolekcji Muzeum Narodowego. Królikarnia zawdzięcza swoją nazwę czasom saskim, kiedy urządzono tu zwierzyniec i modnym wówczas zwyczajem polowano na króliki. Pałac zbudowany został w latach 80-tych XVIII wieku przez Karola Thomatisa hrabiegode Valery, według projektu Dominika Merliniego. Za sprawą Thomatisa na terenie Królikarni znalazły się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położona na zboczu wąwozu kuchnia, w której w wieku XIX znajdowała się biblioteka. W 1816 r. Królikarnię nabył Michał Hieronim Radziwiłł. W 1849 r. kupił ją Ksawery Pusłowski. Należał on do słynnej rodziny kolekcjonerów i znawców sztuki. W 1879 r. Królikarnia padła ofiarą pożaru. Dokonana przez Pusłowskich odbudowa była jednym z pionierskich dokonań w dziejach polskiego konserwatorstwa. W 1889 r. Królikarnia przeszła na własność Marty hr. Krasińskiej. W 1939 r. oraz w 1944 r. podczas walk Powstania Warszawskiego, pałac został mocno zniszczony. W 1948 r. zapadła decyzja o odbudowie obiektu z przeznaczeniem na zbiory rzeźb Xawerego Dunikowskiego.





fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

fot. Barbara Czepik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz