Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

Wizyta w Trebnitz

„Europa to nie jest tylko przedmiot w szkole"…

16 maja, w Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz, w pięknym nadodrzańskim regionie Oderland, bezpośrednio przy trasie Kolei Wschodniej, odbyła się konferencja na temat:
„Na ile nasze szkoły są przygotowane na Europę?".
Do udziału w konferencji zostali zaproszeni Christiane Gaethgens( FPD) i Christian Ehler ( CDU) - europosłowie z Niemiec, zajmujący się sprawami Europy, doradcy metodyczni zajmujący się tematyką europejską i obywatelską, nauczyciele polscy i niemieccy oraz uczniowie. Centrum Edukacji i Spotkań jest placówką edukacyjną, która główny nacisk kładzie na międzynarodowe projekty wymian, głównie z Polską i krajami Europy Wschodniej. Podczas dyskusji panelowej moderowanej przez Mirko Schwanitz, padła propozycja wprowadzenia nowego przedmiotu w zakresie edukacji europejskiej, która nie spotkała się z aprobatą uczestników. Mówcy podkreślali wyższość kluczowych praktycznych kompetencji nad teoretycznymi.
Taką formą zdobywania umiejętności praktycznych jest wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus i udział we wspólnych projektach. Zamek Trebnitz dysponuje łącznie 25 łóżkami w dwu budynkach z 17 nowocześnie wyposażonymi pokojami. Te nowe pomieszczenia stwarzają doskonałe warunki dla organizacji międzynarodowych spotkań młodzieży. Współpraca przygotowuje młodych ludzi do partnerstwa, mobilności, integracji. To kluczowe umiejętności, które są niezbędne do funkcjonowania w zjednoczonej Europie.
Posłowie mówili o wysokich wymaganiach stawianych na rynku pracy. Zauważyli, że szkoła nie nadąża za dynamicznymi zmianami współczesnego rynku. Debatujący doradcy i nauczyciele podkreślili wagę  praktycznych umiejętności w tym najbardziej oczekiwanych, jak  znajomość języków obcych i technologii informacyjnej.  Dostrzegli, że poza pracą jest miejsce na rodzinę, pielęgnowanie pasji, samokształcenie.
Po debacie odbyły się spotkania w czterech grupach roboczych, które zajmowały się tematami:
1. Polsko-niemieckie kooperacje i wymiany
2. Język sąsiada
3. Europa na zajęciach lekcyjnych
4. Przekazywanie kompetencji kluczowych dla realiów zawodowych w UE
Na zakończenie spotkania w ramach edukacji obywatelskiej, przeprowadzono prawybory do Parlamentu Europejskiego dla młodzieży , które miały za zadanie zwrócić uwagę na zbliżające się wybory do euro parlamentu i zachęcenie do udziału w głosowaniu.
Artykuł prasowy z informacją o konferencji:
http://www.moz.de/lokales/artikel-ansicht/dg/0/1/1280671/ (dostęp 21maja 2014)

Barbara Czepik 


dworzec we Frankfurcie nad Menem
fot. Barbara Czepik
Front gościnnego Zamku Trebnitz
fot. Barbara Czepik

widok z okna
fot. Barbara Czepik

widok z okna
fot. Barbara Czepik

wnętrze pracowni na poddaszu zamku
fot. Barbara Czepik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz