Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

poniedziałek, 2 października 2017

Polsko-niemiecki podręcznik - tom II

Zaproszenie na seminarium 10.10.2017, 
WCIES ul. Stara 4, g.14:30, sala 111.


Zgłoszenia pod linkiem: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Europa-Nasza-historia-Historia-w-zrodlach-obrazach-i-odwolaniach-do-wspolczesnosci 

22 czerwca 2016 r., ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec – Witold Waszczykowski i Frank-Walter Steinmeier, wzięli udział w prezentacji pierwszego tomu podręcznika do historii: Europa. Nasza historia. Historia w źródłach, obrazach i odwołaniach do współczesności, która odbyła się w  berlińskiej szkole Robert-Jungk-Oberschule. Wspólny podręcznik został przygotowany przez polskich i niemieckich ekspertów, autorów, redaktorów i wydawców. Polskim koordynarorem naukowym jest dr hab. prof. UWM Igor Kąkolewski z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.
W tym roku został wydany kolejny tom: Dzieje nowożytne do 1815 r.

Zapraszam na seminarium, które będzie świetną okazją, żeby zapoznać się z treścią II tomu podręcznika i wysłuchać opinii autorów. W prace nad nietypowym podręcznikiem do historii, zaangażowani są naukowcy, pedagodzy oraz wydawcy z Polski i Niemiec. Projekt jest wynikiem wieloletniego podręcznikowego dialogu, a jego celem jest wyjście poza utarte podręcznikowe schematy i zaproponowanie młodzieży szkolnej innego niż zazwyczaj spojrzenia na Europę i zdarzenia ją kształtujące. Podręcznik przeznaczony jest dla uczniów polskich i niemieckich. Jest identyczny pod względem treści i wyglądu, a różni się jedynie na poziomie językowym. Czterotomowe wydanie zawiera dzieje najdawniejsze po współczesność, obejmując tematy uwzględniane przez polskie i niemieckie programy nauczania.
Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz dzięki pomocy: Ministerstwa Edukacji Narodowej RP; Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP; Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów; Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej Historyków i Geografów; Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Instytutu Georga Eckerta w Brunszwiku oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN i Stałej Konferencji Ministrów Kultury i Edukacji RFN.
W skład tych zespołów weszli na zasadzie parytetu członkowie z Polski oraz Niemiec.
Kolejne tomy mają ukazywać się cyklicznie:
– tom III – Długi wiek XIX (1815–1918) – w czerwcu 2018 r.
– tom IV – XX wiek – w czerwcu 2019 r.
Celem autorów poszczególnych rozdziałów było ukazanie takiego spojrzenia na historię, które uwrażliwiałoby na różne punkty widzenia i pokazywałoby różne dydaktyczne ujęcia przeszłości.

Wszyscy uczestnicy seminarium otrzymają bezpłatnie prezentowany podręcznik 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz