Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

wtorek, 24 października 2017

Zaproszenia na listopad

Listopad

1. 06 listopada,  godz. 15.45, 
Zamek Królewski sala kinowa, wykład w ramach kursu doskonalącego: Religia - moc czy zagrożenie? Jak uczyć i rozmawiać z uczniami na lekcjach? Trzy religie monoteistyczne, ich geneza, różnorodność i obraz współczesny.
Temat: Od patriarchów do XXI wieku – historia judaizmu w pigułce.
Zagadnienia: Historia od początków judaizmu rabinicznego do współczesności. Codzienna rozmowa z Bogiem. Najważniejsze teksty judaizmu: Tora, Biblia Hebrajska, talmud, kalendarz, modlitewnik. Tora i Talmud święte księgi ludu Izraela- o rytuałach, świętach i koszernym jedzeniu. Człowiek i jego cielesność w judaizmie. Kipa, płaszcz i tefilin, symbolika stroju.
Wykład poprowadzi znakomity ekspert:
Piotr Kowalik - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Zastępca kierownika działu edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
*** UWAGA
Tym razem wykład odbędzie się w sali kinowej Zamku Królewskiego, wejście od strony Pałacu Ślubów.

2. 7 i 14 XI - TIK dla humanisty. Pierwsze kroki. Szkolenie dla nauczycieli, którzy chcieliby wykorzystać blog edukacyjny w codziennej pracy w szkole. Do tego chcemy pokazać jak opracować i zastosować proste aplikacje i quizy. Zapraszam także w imieniu Agnieszki Sas. Przewidujemy dwa spotkania: 7 i 14 listopada g. 15:45 WCIES 
link do rejestracji: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/TiK-dla-humanisty-Pierwsze-kroki

3. 08 – 09 listopada, g.15.30,
MNW, sala warsztatowa, pierwsze zajęcia w ramach trzeciej edycji kursu doskonalącego w formie warsztatów:  Inspiracje artystyczne w MNW. Sztuka w służbie nauki, czyli jak przygotować interdyscyplinarne lekcje wykorzystując zasoby MNW. 
Uczestnicy kursu poznają zbiory nowo otwartej Galerii Wzornictwa oraz galerii stałych Muzeum i trzy wystawy czasowe: Biedermeier, Miejska rewolta, Paderewski. 
Temat: Język sztuki. Terminy plastyczne, terminy artystyczne.
Zagadnienia: Analiza pojęć związanych ze sztukami plastycznymi. Kompozycja, faktura, światłocień abstrakcja, alegoria, personifikacja – język opisujący dzieła sztuki pełen jest terminów związanych z formą i treścią dzieł. Na zajęciach będziemy ćwiczyć umiejętności odczytywania treści i artystycznego przekazu ikonicznych tekstów kultury takich jak obraz, rzeźba, plakat oraz ćwiczyć posługiwanie się adekwatnym językiem.
Eksperci:
Bożena Pysiewicz - historyk sztuki, zastępca kierownika Działu Edukacji MNW, autorka i koordynatorka programów edukacyjnych odbywających się w Muzeum, układa programy edukacyjne towarzyszące wystawom czasowym, cykle wykładów, spotkań, warsztatów. Jest autorką scenariuszy zajęć i warsztatów prowadzonych przez Muzeum, a także edukacyjnych publikacji im towarzyszących. W ramach współpracy międzyinstytucjonalnej tworzy projekty edukacyjne z Miastem St. Warszawa, Biurem Edukacji, Biurem Kultury, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń oraz licznymi placówkami muzealnymi.
Emilia Maryniak - artystka sztuk wizualnych i historyczka sztuki. Interesuje się współczesną metodologią historii sztuki oraz wpływami dziedzin nauki i filozofii na sztukę XX i XXI wieku. Z MNW współpracuje od 2007 roku.

4. 9 XI - Ignacy Paderewski i Roman Dmowski w USA. Polsko - amerykańska współpraca w czasie I wojny światowej. Seminarium zapowiadające cykl szkoleń związanych z rocznicą niepodległości Polski będzie opowiadać o mało wyeksponowanej karcie sprawy polskiej, a także zajmiemy się odkrywaniem śladów wdzięczności dla USA, jakie powstały w Warszawie w okresie międzywojennym. 

Pani Alicja Wancerz-Gluza przedstawi też najnowszy projekt związany z osobami, które podpisały Deklarację Wdzięczności dla USA, a było ich 5,5 mln.

Zapraszam również w imieniu  Domu Spotkań z Historią g. 15:30 Dom Spotkań z Historią 

Będziemy mieli okazję zapoznać się z najnowszą wystawą w DSH, wszyscy uczestnicy dostaną również piękny katalog wystawy. 
link do rejestracji: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/Ignacy-Jan-Paderewski-i-Roman-Dmowski-w-USA-w-czasie-I-wojny-swiatowej 

5. 16 listopada 2017 (czwartek) g. 14.30 - 17.00 Muzeum Katyńskie, zwiedzanie z prelekcją nt. zbrodni katyńskiej w ramach drugiej edycji kursu doskonalącego: Warszawa-miasto pamięci składającego się z cyklu seminariów połączonych ze zwiedzaniem znanych warszawskich i podwarszawskich miejsc pamięci

6. 21 i 28 listopada g. 15:45 WCIES "Ocenianie kształtujące i praca własna ucznia. Nauczanie historii" warsztaty metodyczne

7. 22 listopada, g. 15:30, 
Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego, ul. Kozia 11 (Śródmieście) seminarium: 
Temat: Wykorzystanie karykatury i rysunku satyrycznego w nauczaniu.
Zagadnienia: Ukazanie postaci Eryka Lipińskiego oraz najwybitniejszych twórców karykatury i satyry polskiej. Prezentacja prac mistrzów karykatury i rysunku satyrycznego. Wykorzystanie i interpretacja karykatur, rysunków satyrycznych komiksów na lekcjach historii, języka polskiego, plastyki.
Eksperci:
Elżbieta Laskowska - historyk sztuki, absolwentka historii sztuki UW. Kustosz, dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Jacek Frankowski - z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta. 
Swoje prace prezentował na blisko 200 wystawach indywidualnych. Współpracował z ponad setką polskich i zagranicznych tytułów prasowych, a wśród nich m.in. Karuzelą, Szpilkami, Rzeczpospolitą oraz programami telewizyjnymi Godzina Szczerości w TVP2 oraz Warszawski Przegląd Tygodnia w TVP3. Nagrodzony Złotą Szpilką '91 za projekty lalek do telewizyjnej szopki Polskie ZOO.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz