Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

wtorek, 3 stycznia 2017

Rok szkolny 2016/2017 Styczeń


Zaproszenie od naszej koleżanki z Legionowa:

"Szanowni Państwo,

w imieniu moich uczniów, którzy biorą udział w programie ZWOLNIENI Z TEORII, zapraszam Państwa podopiecznych do udziału w debacie dotyczącej roli mediacji w rozwiązywaniu konfliktów. 

Jest to autorski projekt pięciorga uczniów z klas 2 LO.  Samodzielnie przygotowali wszystko, włącznie z otrzymaniem patronatu Ministerstwa Sprawiedliwości. Sama jestem pod wrażeniem ich niezależności i rozmachu działania. Obecność rówieśników z innych szkół na debacie będzie dla nich nagrodą i dowodem na to, że warto się angażować w działania pozaszkolne.

W załączeniu przesyłam informacje zawierające szczegóły.

Pozdrawiam, Beata Narel

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2
ul. Królowej Jadwigi 11
05-120 Legionowo"

zaproszenie na debatę

program debaty

Zapraszamy w styczniu!

11 – 12 stycznia 2017
środa, czwartek, godz. 15.30 – 18.30 
Sztuka XX i XXI wieku: komentarz do rzeczywistości czy ucieczka do „wieży z kości słoniowej”
w MNW w ramach kursu doskonalącego: 
Inspiracje artystyczne czyli jak przygotować interdyscyplinarne lekcje wykorzystując zasoby MNW, przygotowanego przez doradców metodycznych WCIES i Dział Edukacji MNW. 
Warsztaty będą poświęcone sztuce współczesnej. Jest to próba odpowiedzi na pytanie, czy sztuka współczesna stara się w jakiś sposób oceniać i wpływać na społeczeństwo, czy też ucieka w świat estetycznych i osobistych doznań. 
Naszymi przewodnikami po sztuce XX i XXI wieku będą Bożena Pysiewicz, Przemysław Głowacki MNW

Na stronie poświęconej Inspiracjom ... aktualne omówienie i galeria zdjęć Zapraszamy!

18 stycznia, środa g. 15:30 - 18:30 WCIES
kolejne spotkanie w ramach kursu Od gry planszowej do komputerowej. Grywalizacja edukacji historycznej.
Drugie zajęcia poświęcone grom komputerowym. Prowadzenie Marcin Siekański

19 stycznia, g. 13.30 -15.30 – zbiórka przy Muzeum Więzienia Pawiak o g. 13.20.  

Cele kursu:
dostarczenie nauczycielom pozapodręcznikowej wiedzy na temat miejsc pamięci, które są szczególnie ważne dla polskiej narracji historycznej;
pogłębienie wiedzy o Polkach i Polakach, związanych z ruchem oporu w czasie II wojny światowej;
rozwinięcie umiejętności prowadzenia edukacji o miejscach szczególnie ważnych 
dla kształtowania tożsamości zbiorowej;
pogłębienie refleksji nad koniecznością okazywania szacunku i empatii drugiemu człowiekowi;
uświadomienie konsekwencji poglądów ksenofobicznych, rasistowskich 
i nacjonalistycznych oraz braku poszanowania praw człowieka.
 Na początku seminarium nauczyciele wysłuchają prelekcji: „Nie tylko śmierć - Pawiak w czasach okupacyjnego terroru”. Następnie zwiedzimy Muzeum Więzienia Pawiak. 

*Uwaga.
Nauczyciele, którzy wezmą udział w całym cyklu zajęć, otrzymają zaświadczenia o ukończeniu 40 godzinnej formy doskonalenia zawodowego, jak również ciekawe publikacje i materiały edukacyjne.

fot. Barbara Czepik
19 stycznia w  Muzeum Więzienia Pawiak odbyło się kolejne seminarium w ramach kursu doskonalącego Warszawa-miasto pamięci. Kurs to wspólne przedsięwzięcie pracowników Muzeum Niepodległości oraz IPN i doradców metodycznych WCIES.
W ramach kursu odbędzie się 10 seminariów w różnych miejscach pamięci nie tylko w Warszawie a także w Treblince i Palmirach.
fot. Barbara Czepik

W ramach kursu pragniemy dostarczyć  nauczycielom pozapodręcznikowej wiedzy na temat miejsc pamięci, które są szczególnie ważne dla polskiej narracji historycznej, pogłębić wiedzę nauczycieli o Polkach i Polakach, związanych z ruchem oporu w czasie II wojny światowej, rozwinąć umiejętności prowadzenia edukacji o miejscach szczególnie ważnych dla kształtowania tożsamości zbiorowej. Naszymi przewodnikami są najlepsi eksperci pracownicy zwiedzanych ekspozycji.
fot. Barbara Czepik
Tym razem naszym ekspertem była Pani Joanna GIERCZYŃSKA. Historyk, muzealnik; absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Podyplomowych Studiów Muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Menadżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Starszy kustosz i kierownik Muzeum Więzienia Pawiak. Współautorka scenariuszy wystaw stałych w Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al.Szucha 25 oraz filmów dokumentalnych poruszających tematykę historii Pawiaka i Szucha. Pomysłodawczyni i realizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych w Muzeum Więzienia Pawiak.
Pani Joanna niezwykłą  pasją i znawstwem opowiadała uczestnikom kursu o historii Pawiaka sprzed wojny i w czasach wojennych.  Przybliżyła nauczycielom nieznane historie, które odkryła dzięki swojej pracy naukowej i muzealnej, mając dostęp do wielu dokumentów, relacji świadków. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Garczyńskiej z poświęcony czas i pokazanie jak wiele można przekazać młodzieży o Pawiaku korzystając z zasobów edukacyjnych Pawiaka.
fot. Barbara Czepik

Pani Anna Klimowicz, st. specjalista, edukator Sekcji Edukacji Historycznej Biura Edukacji Narodowej IPN,  która patronuje naszym seminariom i jest aktywnym uczestnikiem każdego spotkania, zadbała o materiały edukacyjne i pięknie wydane kalendarze w 150. Rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego dla wszystkich uczestników.
Na ręce Pań Joanny Gierczyńskiej i Anny Klimowicz składam serdeczne podziękowania.
Następne seminarium odbędzie się  13 kwietnia jak zwykle w czwartek o g.13:30  w Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Temat seminarium: Najsłynniejsi więźniowie z Szucha - aresztu śledczego Gestapo w Warszawie

Serdecznie zapraszam chętnych nauczycieli.

25 stycznia, środa 15:30 - 18:30 WCIES

Pierwsze z dwóch spotkań nowego mini kursu TIK w pracy humanisty. Dobre praktyki.

Będziemy tworzyć blog i uczyć się jak go wykorzystywać w pracy z uczniami, będziemy przygotowywać testy (sprawdziany) on line przy wykorzystaniu dysku Google i wiele innych przydatnych w pracy nauczyciela narzędzi informatycznych. Zapisy od 4 stycznia pod linkiem: https://kursy.wcies.edu.pl/pl/a/TIK-w-pracy-humanisty-Dobre-praktyki  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz