Polecany post

Ośrodek Karta

Pracownia Otwierania Kultury na zlecenie Ośrodka KARTA przebudowuje serwis edukacyjny "Uczyć się z historii. Doświadczenie totalitar...

poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Rok szkolny 2015/2016

Wspaniałych wakacji, dużo słońca, odpoczynku i przyjemnej lektury
życzą doradcy metodyczni historii i wos

Konkurs na komiks ekonomiczny!




na stronie WCIES  nasza nowa oferta: kwiecień, maj, czerwiec

Tęskniłem, żeby być malarzem, bo wydawało mi się, że to jest moje przeznaczenie. – wspominał Andrzej Wajda









13 kwietnia 2016r., grupa nauczycieli uczestników kursu WCIES i MNW: Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach, uczestniczyła
w przedpremierowym pokazie filmu Andrzej Wajdy: "Muzeum wyobraźni. Inspiracje"
Po sensie odbyło się spotkanie z twórcami filmu: Markiem Brodzkim i Antonim Rodowiczem w ramach cyklu projekcji i spotkań poświęconych malarskim inspiracjom w twórczości Andrzeja Wajdy.
Andrzej Wajda nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach jest obecne w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca była dla niego twórczość m.in.: Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Edwarda Hoppera, Theodore’a Gericaulta, Francisca Goyi.
Po seansie filmowym nauczyciele z wielką przyjemnością i zainteresowaniem, wysłuchali wykładu Pani Bożeny Pysiewicz: Historia Malarstwa XX Wieku.
Pani Pysiewicz jest merytorycznym koordynatorem kursu dla nauczycieli z ramienia MNW.

Barbara Czepik
13, 14 kwietnia w gościnnych salach MNW, odbyły się ostatnie warsztaty w ramach kursu doskonalącego WCiES i MNW:  Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach. 
Tym razem nauczyciele mieli okazję obejrzeć i … zrozumieć wyjątkową wystawę: 
W Muzeum wszystko wolno, której autorką jest dyrektor Muzeum, Pani Agnieszka Morawińska. Niezwykła wystawa została zaprojektowana i przygotowana przez 69 - osobowy zespół dziecięcych kuratorów,  w wieku 6–14 lat. Zespół został podzielony na sześć grup kuratorskich, które:  „odnalazły i uwolniły blisko 300 wybranych eksponatów  z  muzealnych magazynów”. 
Przez sześć miesięcy trwały prace nad ekspozycjami:  Las, Taniec Minotaura, Pokój strachów, Gra 
w bohatera, Skarbiec, Zmiany. Zespoły opracowały koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki.
Podczas warsztatów w ramach kursu doskonalącego, Panie Bożena Pysiewicz i Anna Knapek opowiedziały  o kulisach projektu i o swoich wrażeniach z pracy z zespołami.  Nauczycieli ciekawiło najbardziej,  jakie trzeba mieć cechy,  żeby osiągnąć taki sukces.
Podczas  spotkania  nauczycieli z dziecięcymi kuratorami był czas na zadawanie pytań. Nauczyciele pytali o przebieg prac oraz korzyści z uczestnictwa w projekcie. Kuratorzy odpowiadali cierpliwie, profesjonalnie, z ogromnym zaangażowaniem.  Następnie nauczyciele w towarzystwie wspaniałych muzealników,  pod opieką Pań Bożenę Pysiewicz i Annę Knapek zwiedzili  wystawę. 

Zdjęcia Barbara Czepik




Kurs doskonalący: Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach, to kolejne szkolenie opracowane i przeprowadzone w partnerstwie WCIES i MNW i kolejny rok współpracy z korzyścią dla warszawskich nauczycieli. Mamy nadzieję, że po wakacjach rozpoczniemy kolejny  rok udanej współpracy. 
Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Bożeny Pysiewicz, Kierownika Działu Edukacji,
koordynatora merytorycznego kursu ze strony MNW,  za zaangażowanie, profesjonalizm, wsparcie nauczycieli oraz pozytywną energię na każdych warsztatach.  




Inspiracje z Królikarni - galeria zdjęć



Kultura i polityka. Emigracja polska po 1945 r.

Ostatnie zajęcia 19 marca w Muzeum Narodowym p.t. Sztuka światowa i polska w XX wieku. Zajęcia bardzo udane, za które dziękujemy prowadzącym: p. Bożenie Pysiewicz i p. Przemysławowi Głowackiemu. Temat wzbudził wiele emocji i wywołał burzliwe dyskusje zwłaszcza przy obiektach eksponowanych w galerii XX wieku. 

Nasze spotkanie w muzeum zakończyło V edycję kursu historii XX wieku. Kurs ten poprzez 5 lat zajęć, wykładów, warsztatów dał nam pewien wgląd w złożoną historię czasów nam współczesnych. Zdajemy sobie sprawę, że zostało jeszcze wiele nie rozpoznanych obszarów tematycznych. Mamy też nadzieję, że do nich wrócimy w przyszłym roku szkolnym. 
Za ten rok bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom a przede wszystkim naszej zaprzyjaźnionej placówce CE IPN "Przystanek Historia" Wiesławie Młynarczyk i Barbarze Pamrów. 

Na zakończenie parę zdjęć ze spotkania w Muzeum autorstwa Barbary Czepik (dziękujemy!)







Zagłada Żydów - ogólnopolskie seminarium wyjazdowe IPN




Bezpłatne warsztaty dla licealistów - maturzystów 
z wiedzy o społeczeństwie!
organizator: Stowarzyszenie Dziennikarzy i Dokumentalistów „Koncentrat” –organizacja, która od 8 lat prowadzi działalność edukacyjno-kulturalną, wspieraną m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd m.st. Warszawy.
Propozycja dla nauczycieli wos


Inspiracje artystyczne ... czyli o wykorzystaniu dzieł malarstwa, muzyki, literatury i filmu na ciekawych lekcjach 

galeria zdjęć z zajęć 13-14 I          

 Obraz muzyką malowany… tropem muzycznych historii i skandali przedstawionych na obrazach. 
O związkach muzyki i malarstwa
więcej..... (i galeria zdjęć)




Pokaz filmu "Dopisani do listy Schindlera"

słów parę (Basia Czepik) i galeria zdjęć


Edukacja europejska w praktyce
26 listopada 2015 r. w siedzibie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Warszawie, odbyło się seminarium: "Edukacja europejska w praktyce, ze szczególnym uwzględnieniem Parlamentu Europejskiego", przygotowane przez doradców metodycznych Warszawskiego  Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych m. st. Warszawy oraz pracowników Biura Informacji PE w Warszawie. 
Zapraszam do obejrzenia filmu z seminarium:


Niezwykle ciekawa, multimedialna prezentacja 

na stronie www Karty 










kurs doskonalący dla nauczycieli uczących HiS!



Harmonogram zajęć:

3. Podsumowanie kursu

10 V 2016 - "Piszemy program" prowadzenie Magdalena Wiśnioch



18 - 19 XI - spotkanie na galerii Faras
9 - 10 XII Zdjęcia i komentarz do ostatnich zajęć w Muzeum Narodowym!

przydatne linki do prezentacji MNW na temat malowideł z Faras:
Skarby zatopionej pustyni (Google Cultural                                                                                                                                               Institute)
więcej .... (+ galeria zdjęć)




Karta zaprasza!





 „Karta” to niezależne pismo historyczne zajmujące się XX-wiecznymi dziejami Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Jako jedyna w Polsce „Karta” ukazuje historię z perspektywy jednostki – poprzez publikowanie wspomnień, dzienników, listów, dopełnionych dokumentami i licznymi fotografiami archiwalnymi. W „Karcie” poruszane są tematy często zapomniane, trudne. Prezentujemy je z różnych perspektyw narodowościowych, społecznych, politycznych. Karta” może być doskonałym narzędziem pomocniczym w codziennej nauce historii. Publikowane w piśmie teksty mogą służyć jako podstawa lub uzupełnienie do przeprowadzenia lekcji związanych z historią XX wieku.

warunki prenumeraty




Muzeum Historii Polski 
 Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność
Materiały:
audioprzewodnik 
czytaj dalej ....




Napoleon na Zamku Królewskim!


fot. Anna Jernat
7 października w Nowej Izbie Poselskiej, w ramach kursu doskonalącego dla nauczycieli, przygotowanego przez WCIES i Zamek Królewski, teatr Atlantis zaprezentował spektakl Ploteczki spod Blachy, na podstawie Pamiętników Anny Marii z Tyszkiewiczów I voto Potockiej, II voto Dunin-Wąsowiczowej. ....
więcej ...

Konferencja metodyczno-informacyjna

22 września, odbyła się coroczna konferencja– metodyczno- informacyjna dla nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie. więcej ...

2 komentarze:

  1. Trzeba posiadać umiejętności redaktora, żeby tak fajnie prowadzić blog i pisać takie udane artykuły.

    OdpowiedzUsuń